Events Calendar Pro - en to nl translation catalogue (975 entries)

en:  and
nl:  en

en:  months
nl: maanden

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
nl: (verwijderen)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
nl: %1$s en later

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
nl: %1$s %2$s %3$s. Klik om %4$s te selecteren.

en: %1$s at %2$s
nl: %1$s bij %2$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
nl: %1$s bij %2$s tot %3$s bij %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
nl: %1$s voor week van %2$s

en: %1$s now
nl: %1$s nu

en: %1$s published.
nl: %1$s gepubliceerd.

en: %1$s saved.
nl: %1$s opgeslagen.

en: %1$s to %2$s.
nl: %1$s tot %2$s.

en: %1$s updated.
nl: %1$s bijgewerkt.

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
nl: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s">Lees meer.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
nl[0]: %d voorkomen
nl[1]: %d voorvallen

en: %d%% complete
nl: %d%% gereed

en: %s Details
nl: %s details

en: %s for week of %s
nl: %s voor week %s

en: %s published privately.
nl: %s privé gepubliceerd.

en: %s published.
nl: %s gepubliceerd.

en: %s reverted to draft.
nl: %s is teruggedraaid naar concept.

en: %s scheduled.
nl: %s gepland.

en: %s updated.
nl: %s bijgewerkt.

en: &larr; Back to %s
nl: &larr; Terug naar %s

en: (%s event) | (%s events)
nl[0]: (%s evenement)
nl[1]: (%s evenementen)

en: (See all)
nl: (Bekijk alle)

en: + %d More | + %d More
nl[0]: + %d Meer
nl[1]: + %d Meer

en: +1 more | +%s more
nl[0]: +1 meer
nl[1]: + %s meer

en: , and
nl: , en

en: , and
nl:  , en

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
nl[0]: <b>%1$s</b> vereist <b>PHP %2$s</b> of hoger.
nl[1]: <b>%1$s</b> vereist <b>PHP %2$s</b> of hoger.

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
nl: <span class="tribe-nav-label">Volgende</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
nl: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Vorige</span>

en: A link to a particular %s.
nl: Een link naar een bepaald %s.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en) om [start_time], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en) om [start_time], voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en) om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
nl: Elke [interval] dag(en) een meerdaags evenement, dat [tel] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
nl: Elke [interval] dag(en) een meerdaags evenement, dat voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en), herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en gebeuren [count] keer

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement dat elke [interval] maand(en) begint op [month_day_description] om [start_time] en zich voor onbepaalde tijd herhaalt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description], die voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Elke [interval] maand(en) een meerdaags evenement, beginnend op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en [count] keer plaatsvinden

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand om [start_time], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand om [start_time] en wordt oneindig herhaald

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand, die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand, die voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand, herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en [count] keer plaatsvinden

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [maandnummer] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] maand(en) beginnend op dag [month_number] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement dat elke [interval] week(en) begint op [days_of_week] om [start_time] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement dat elke [interval] week(en) begint op [days_of_week] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en [count] keer plaatsvinden

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement elke [interval] week(en) beginnend op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement dat elke [interval] jaar(en) begint op [month_day_description] van [month_names] om [start_time] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], dat voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en [count] keer plaatsvinden

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names] om [start_time] en wordt voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], die voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], herhalend tot [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en [count] keer plaatsvinden

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een meerdaags evenement om de [interval] jaar(en) beginnend op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: Actions
nl: Acties

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Exception
nl: Voeg uitzondering toe

en: Add Exclusion
nl: Voeg uitsluiting toe

en: Add More
nl: Meer toevoegen

en: Add New
nl: Nieuw toevoegen

en: Add New %1$s on %2$s
nl: Nieuw toevoegen %1$s van %2$s

en: Add New %s
nl: Nieuwe %s toevoegen

en: Add Rule
nl: Regel toevoegen

en: Add a filter
nl: Voeg een filter toe

en: Add another
nl: Voeg een volgende toe

en: Add events to Series
nl: Gebeurtenissen toevoegen aan serie

en: Add field
nl: Voeg veld toe

en: Add more events
nl: Voeg meer evenementen toe

en: Additional %1$s Fields
nl: Extra %1$s velden

en: Additional Fields
nl: Extra velden

en: Address
nl: Adres

en: Address:
nl: Adres:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
nl: Pas de startdatum van het evenement aan om het herhalingspatroon te wijzigen.

en: After
nl: Na

en: After HTML
nl: Na HTML

en: All
nl: Alle

en: All %1$s
nl: Alle %1$s

en: All %1$s for %2$s
nl: Alle %1$s voor %2$s

en: All Day
nl: Hele dag

en: All Day.
nl: Hele dag.

en: All Events Link
nl: Alle evenementen link

en: All day
nl: De hele dag

[ctx: All day label for event]
en: All day
nl: Volledige dag

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
nl: Sta gebruikers toe te beslissen of ze alle instanties van een terugkerende gebeurtenis willen weergeven in lijstachtige weergaven.

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
nl: Sta gebruikers toe om weergaven in lijststijl te beperken zodat alleen de volgende gebeurtenis in elke serie wordt weergegeven.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] dag(en) om [start_time], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] dag(en) om [start_time] een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] dag(en) om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
nl: Elke [interval] dag(en) een evenement dat de hele dag duurt, [tel] keer

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
nl: Elke [interval] dag(en) een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] dag(en), herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een hele dag evenement elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en plaatsvindend [count] keer

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] day(s), starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] dag(en), beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op [month_day_description] om [start_time], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] maand(en) op [month_day_description] om [start_time] een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op [month_day_description] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
nl: Elke [interval] maand(en) op [month_day_description] een evenement dat de hele dag duurt, [count] keer

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] maand(en) op [month_day_description] een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op [month_day_description], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en gebeurt [count] keer

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op [month_day_description], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [maandnummer] van de maand om [starttijd], dat [tel] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand om [start_time], voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement dat de hele dag duurt elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, herhaald tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en gebeurt [count] keer

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] maand(en) op dag [month_number] van de maand, beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] week(en) op [days_of_week] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een hele dag evenement elke [interval] week(en) op [days_of_week] om [start_time], voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] week(en) op [days_of_week] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] week(en) op [days_of_week], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] week(en) op [days_of_week] een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] week(en) op [days_of_week], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] week(en) op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en gebeurt [count] keer

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] week(en) op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] week(en) op [days_of_week], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names] om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt, elke [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names] om [start_time], dat voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement elke [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], dat voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], herhaald tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en vindt [count] keer plaats

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op [month_day_description] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names] om [start_time], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names] om [start_time] een evenement dat de hele dag duurt en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names] om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Een hele dag evenement om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], herhalend tot [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and happening [count] times
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en gebeurt [count] keer

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en voor onbepaalde tijd herhaald

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement dat de hele dag duurt om de [interval] jaar(en) op dag [month_number] van [month_names], beginnend op [first_occurrence_date] en herhalend tot [series_end_date]

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
nl: Er kan geen geldige gebeurtenis worden gevonden.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
nl: Elke [interval] dag(en) een evenement dat begint om [start_time], dat [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
nl: Een gebeurtenis elke [interval] dag(en) die begint om [start_time], voor onbepaalde tijd herhaald

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
nl: Een evenement elke [interval] dag(en) die begint om [start_time], herhalend tot [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
nl: Elke [interval] maand(en) een evenement dat begint om [start_time] op [month_day_description] en dat [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
nl: Elke [interval] maand(en) een evenement dat begint om [start_time] op [month_day_description] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
nl: Elke [interval] maand(en) een evenement dat begint om [start_time] op [month_day_description] en wordt herhaald tot [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
nl: Elke [interval] maand(en) een gebeurtenis die begint om [start_time] op dag [month_number] van de maand, die [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
nl: Elke [interval] maand(en) een gebeurtenis die begint om [start_time] op dag [month_number] van de maand en zich voor onbepaalde tijd herhaalt

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
nl: Elke [interval] maand(en) een gebeurtenis die begint om [start_time] op dag [month_number] van de maand en zich herhaalt tot [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
nl: Elke [interval] week(en) een evenement dat begint om [start_time] op [days_of_week], dat [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
nl: Een evenement elke [interval] week(en) die begint om [start_time] op [days_of_week] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
nl: Een regelmatig terugkerende activiteit.

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
nl: Een evenement om de [interval] jaar(en) die begint om [start_time] op [month_day_description] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een evenement om de [interval] jaar(en) die begint om [start_time] op [month_day_description] van [month_names] en voor onbepaalde tijd wordt herhaald

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Dit evenement begint om [start_time] op [month_day_description] of [month_names], en herhaalt elke [interval] year(s) tot [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
nl: Een evenement om de [interval] jaar(en) die begint om [start_time] op dag [month_number] van [month_names], die [count] keer plaatsvindt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
nl: Een gebeurtenis om de [interval] jaar(en) die begint om [start_time] op dag [month_number] van [month_names] en zich voor onbepaalde tijd herhaalt

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
nl: Een gebeurtenis om de [interval] jaar(en) die begint om [start_time] op dag [month_number] van [month_names] en wordt herhaald tot [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
nl: een niet-gespecificeerde datum

en: Are you sure you want to delete this exception?
nl: Weet u zeker dat u deze uitzondering wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
nl: Weet je zeker dat je dit wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
nl: Weet u zeker dat u alle instanties van deze evenementen wilt verwijderen

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
nl: Weet je zeker dat je dit veld en de gegevens van alle evenementen wilt verwijderen?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
nl: van de maand

en: Assign event to series
nl: Gebeurtenis toewijzen aan serie

en: Aug
nl: aug

en: August
nl: Augustus

en: Author
nl: Auteur

en: Automatically remove recurring event instances older than this
nl: Verwijder terugkerende evenementen ouder dan dit automatisch

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Before HTML
nl: Voor HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
nl: Kijk eerst of jouw vraag of probleem niet al een keer gesteld en beantwoord is voordat je een nieuwe draadje post. Geef in je eerste bericht zoveel mogelijk informatie over het probleem als je kunt (met screenshots of screencasts indien mogelijk), en zorg ervoor dat je hebt gecontroleerd of een plugin / thema het conflict zou kunnen veroorzaken.

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
nl: Op

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
nl: Vanaf

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
nl: Van

en: Border Color
nl: Randkleur

en: Border Radius
nl: Randstraal

en: Break from Recurring Event
nl: Loskoppelen van terugkerend evenement

en: Break from Series
nl: Breek uit de serie

en: Break this event out of its series and edit it independently
nl: Breek dit evenement uit zijn serie en pas het onafhankelijk aan

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
nl: Kopel los van terugkerend evenement en bewerk deze onafhankelijk

en: Calendar Link
nl: Agendalink

en: Calendar Links
nl: Agendalinks

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Categories
nl: Categorieën

en: Category
nl: Categorie

en: Category Exclusion
nl: Categorie Uitsluiting

en: Change the default view for Mobile users.
nl: Verander de standaard weergave voor mobiele gebruikers.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
nl: Vink dit aan om alleen weekdagen weer te geven in de weekweergave. Dit heeft ook invloed op de widget Gebeurtenissen per week.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
nl: Vink dit aan om de After HTML uit het onderstaande tekstgebied weer te geven bij gebeurtenissen die worden weergegeven via shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
nl: Vink dit aan om de Before HTML uit het onderstaande tekstgebied weer te geven bij gebeurtenissen die worden weergegeven via shortcode.

en: City
nl: Stad

en: Clean up recurring events after
nl: Verwijder terugkerende evenementen na

en: Click to toggle datepicker
nl: Klik om datumkiezer in te schakelen

en: Close modal
nl: Sluit paneel

en: Color
nl: Kleur

en: Completed!
nl: Voltooid!

en: Completion Message
nl: Voltooiingsbericht

en: Condense %1$s Series
nl: Condenseren %1$s Serie

en: Condense events in Series
nl: Gebeurtenissen condenseren in serie

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
nl: Neem contact op met je hosting partij of systeembeheerder en vraag naar een upgrade van de laatste PHP-versie.

en: Contain
nl: Bevat

en: Content
nl: Inhoud

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
nl: Deze instantie omzetten naar een enkele %1$s.

en: Cost
nl: kostprijs

en: Countdown Completed Text:
nl: Tekst voor voltooide countdown:

en: Countdown Number
nl: Aftellen nummer

en: Countdown Text
nl: Afteltekst

en: Country
nl: Land

en: Cover
nl: Omslag

en: Create recurring events in advance for
nl: Maak terugkerende Events vooraf voor

en: Create: <%= term %> (Draft)
nl: Aanmaken: <%= term %> (concept)

en: Custom Content
nl: Aangepaste inhoud

en: Custom Fields
nl: Aangepaste velden

en: Custom field deleted.
nl: Aangepast veld verwijderd.

en: Custom field updated.
nl: Aangepast veld bijgewerkt.

en: Custom recurrences must have a type selected.
nl: An aangepaste herhalingen moet een type zijn geselecteerd.

en: Custom recurrences must have all data present.
nl: Van aangepaste herhalingen moeten alle gegevens aanwezig zijn.

en: Customizable HTML to display after the event.
nl: Aanpasbare HTML om na het evenement weer te geven.

en: Customizable HTML to display before the event.
nl: Aanpasbare HTML om vóór het evenement weer te geven.

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Date
nl: Datum

en: Date Selector
nl: Datumkiezer

en: Date Tag
nl: Datumtag

en: Date in YYY-MM-DD or YYYY-MM format
nl: Datum in JJJJ-MM-DD of JJJJ-MM formaat

en: Date out of range.
nl: Datum buiten bereik.

en: Date/Time
nl: Datum/tijdstip

en: Day
nl: Dag

en: Day Hover Color
nl: Dag aanwijskleur

en: Day Number Color
nl: Dag Nummer Kleur

en: Day Number Typography
nl: Dag Nummer Typografie

en: Day of Week Color
nl: Kleur van de dag van de week

en: Day of Week Typography
nl: Dag van de week typografie

en: Day of week
nl: Dag van de week

en: Days
nl: dagen

en: Dec
nl: dec

en: Default
nl: Standaard

en: Default Content
nl: Standaard inhoud

en: Default address
nl: Standaard adres

en: Default city
nl: Standaard stad

en: Default country
nl: Standaard land

en: Default mobile view
nl: Standaard mobiele weergave

en: Default organizer
nl: Standaard organisator

en: Default phone
nl: Standaard telefoon

en: Default postal code/zip code
nl: Standaard postcode

en: Default state/province
nl: Standaard provincie

en: Default venue
nl: Standaard locatie

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Recurring Event Permanently
nl: Terugkerende gebeurtenis permanent verwijderen

en: Delete Series Permanently
nl: Verwijder serie permanent

en: Delete This
nl: Verwijder Deze

en: Delete all events in this series permanently
nl: Verwijder alle evenementen in deze serie permanent

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
nl: Alle exemplaren van deze terugkerende afspraak permanent verwijderen

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
nl: dag %1$s

en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
nl: Geeft de evenementen die deze maand gepland staan weer.

en: Descriptions
nl: Beschrijving:

en: Display Seconds
nl: Seconden weergeven

en: Display:
nl: Weergave:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
nl: Vertoon een lijst van toekomstige evenementen op een specifieke locatie.

en: Displays the time remaining until a specified event.
nl: Geef de tijd tot een specifiek evenement weer

en: Displays this month’s events.
nl: Evenementen van deze maand

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: Draft
nl: Ontwerp

en: Draft %s
nl: Concept %s

en: Edit %s
nl: Bewerk %s

en: Edit All
nl: Bewerk alle

en: Edit Future Events
nl: Bewerk toekomstige evenementen

en: Edit Recurring %1$s
nl: Bewerken Terugkerende %1$s

en: Edit Recurring Event
nl: Terugkerende gebeurtenis bewerken

en: Edit Series
nl: Bewerk serie

en: Edit Single
nl: Bewerk enkel

en: Edit Upcoming
nl: Bewerk aankomend

en: Edit all events in this series
nl: Bewerk alle evenementen in deze serie

en: Edit all occurrences of this recurring event
nl: Alle exemplaren van deze terugkerende afspraak bewerken

en: Edit series
nl: Serie bewerken

en: Email
nl: E-mail

en: Email Color
nl: E-mailkleur

en: Email Typography
nl: E-mail typografie

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
nl: Schakel de After HTML (hieronder) in op shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
nl: Schakel de Before HTML (hieronder) in op shortcodes.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
nl: Schakel Event Manager in als de standaardpagina voor het bekijken van Evenementen in het Admin centrum.

en: End Date
nl: Einddatum

en: Ends
nl: Loopt af

en: Enter Location. Search for %s by Location.
nl: Voer locatie in. Zoek naar %s per locatie.

en: Enter a custom Google Maps API key
nl: geef de benodigde Google Maps API key in

en: Enter a search keyword.
nl: Voer een zoekwoord in.

en: Enter a venue name or ID.
nl: Voer een locatienaam of ID in.

en: Enter an author login or ID.
nl: Voer een auteurslogin of ID in.

en: Enter an organizer name or ID.
nl: Voer een naam of ID van de organisator in.

en: Enter field label
nl: Vul veld label in

en: Enter your API Key
nl: Voer uw API-sleutel in

en: Error:
nl: Fout:

en: Event Cats
nl: Evenmenten categorieën

en: Event Cost
nl: Evenement kosten

en: Event Count
nl: Aantal evenementen

en: Event Countdown
nl: Aftellen naar evenement

en: Event Description
nl: Beschrijving van het evenement

en: Event Details
nl: Details evenement

en: Event Navigation
nl: Evenementnavigatie

en: Event Options
nl: Evenement Opties

en: Event Series
nl: Evenementenreeks

en: Event Series Recurrence Day of Week
nl: Evenementen Reeks Herhaling Dag van de Week

en: Event Time
nl: Evenement Tijd

en: Event Title
nl: Titel van het evenement

en: Event Venue
nl: Evenementenlocatie

[ctx: Event title map marker prefix]
en: %s:
nl: %s

en: Event will not occur:
nl: Evenement vindt niet plaats:

en: Event:
nl: Evenement:

en: Events
nl: Evenementen

en: Events Bar
nl: Evenementenbalk

en: Events Countdown
nl: Evenement afteller

en: Events Featured Venue
nl: Evenementen op deze locatie

en: Events List
nl: Evenementenlijst

en: Events Manager
nl: Evenementen Manager

en: Events Per Page
nl: Evenementen per pagina

en: Events View
nl: Evenementen weergave

en: Events in this Series
nl: Evenementen in deze serie

en: Events:
nl: Evenement:

en: Every
nl: Elke

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
nl: Verwachtte een array maar ontving een variabele van het type '%s'

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Featured Events
nl: Uitgelichte evenementen

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: February
nl: Februari

en: Field Label
nl: Veldlabel

en: Field Type
nl: Veldtype

en: Fill
nl: Vullen

en: Filter Bar
nl: Filterbalk

en: Find Events Button
nl: Knop Evenementen zoeken

en: First
nl: eerste

en: Fix geolocation data
nl: Geolocatiedata updaten

en: Fix venues data
nl: Update locatiedata

en: Fixed geolocation data for %d venues
nl: Geolocatiedata voor %d locaties geüpdatet

en: Footer Navigation
nl: Footernavigatie

en: Fourth
nl: vierde

en: Frequency of recurring event must be a number
nl: Frequentie van het terugkerende evenement moet een getal zijn

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Front-end Condense Events Series toggle
nl: Front-end Condense Events Series schakelen

en: Front-end recurring event instances toggle
nl: Zichtbaarheid terugkerende evenementen

en: Future Event
nl: Toekomstig evenement

en: Future Event Background Color
nl: Toekomstige gebeurtenis achtergrondkleur

en: Generate JSON-LD data
nl: Genereer JSON-LD data

en: Get %1$s
nl: Ontvang %1$s

en: Get Directions
nl: Routebeschrijving ophalen

en: Get ready for the new recurring events!
nl: Maak je klaar voor de nieuwe terugkerende evenementen!

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
nl: Google Maps API-geocoderesolutie wordt alleen ondersteund met een aangepaste API-sleutel.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
nl: Google Maps API antwoordde met een foutstatus op het verzoek: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
nl: In de reactie van de Google Maps API ontbreken enkele gegevens.

en: Google Maps API returned a malformed response.
nl: Google Maps API heeft een onjuist opgemaakt antwoord geretourneerd.

en: Grid Color
nl: Rasterkleur

en: Has %s
nl: Heeft %s

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
nl: Organisatoren

en: Heading
nl: Kop

en: Heading Color
nl: Kopkleur

en: Headings
nl: Koppen

en: Height
nl: Hoogte

en: Hide
nl: Verberg

en: Hide Details
nl: Verberg Details

en: Hide Recurring %s
nl: Verberg herhalende %s

en: Hide location search
nl: Verberg zoeken op locatie

en: Hide related events
nl: Verberg gerelateerde evenementen

en: Hide this widget if there are no upcoming events
nl: Verberg deze widget als er geen aankomende evenementen zijn

en: Hide weekends on Week View
nl: Verberg weekenden in de Week weergave

en: Highlight Color:
nl: Highlight kleur:

en: Hooray!
nl: Hoera!

en: Horizontal Layout
nl: Horizontale Lay-out

en: Icon Color
nl: Pictogramkleur

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
nl: Als dit de eerste keer is dat je Events Calendar PRO gebruikt, dan bof je want je staat op het punt je eerste evenement te creëren. Hier zijn een aantal basisprincipes die nuttig zijn voor gebruikers die voor het eerst in de diepe springen:

en: Ignored
nl: Buiten beschouwing gelaten.

en: In a location
nl: In een locatie

en: Inactive State
nl: Inactieve staat

en: Include
nl: Opnemen

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
nl: Neem dit veld op bij alle nieuwe evenementen in de Gutenberg-blokeditor

en: Is Not
nl: Is geen

en: January
nl: Januari

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
nl: en

en: Jul
nl: jul

en: July
nl: Juli

en: June
nl: Juni

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Label Color
nl: Labelkleur

en: Label Typography
nl: Label typografie

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
nl: Hele dag

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
nl: Specifiek evenement

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
nl: Kleur evenementenbalk gebruiken

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
nl: Kaartpin

en: Last
nl: Laatste

en: Latitude
nl: Breedtegraad ( lat )

en: Layout:
nl: Lay-out:

en: Link Color
nl: Kleur van hyperlinks

en: Link Typography
nl: Link typografie

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
nl: Terug naar Manager

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
nl: Omzetten naar single

en: Links
nl: Koppelingen

en: List
nl: Lijst

en: Loading...
nl: Laden....

en: Location
nl: Locatie

en: Longitude
nl: breedtegraad ( long )

en: M j, Y @ G:i
nl: j M, Y @ G:i

en: Map
nl: Kaart

en: Map view search distance limit
nl: Bovengrens voor zoekafstand in kaartweergave

en: March
nl: Maart

en: Match all
nl: Overeenkomen met alles

en: Match any
nl: Overeenkomen met minstens één

en: Max Width
nl: Maximale wijdte

en: Maximum Events
nl: Maximale evenementen

en: May
nl: Mei

en: Message to display when the countdown is complete.
nl: Bericht om weer te geven wanneer het aftellen is voltooid.

en: Monday
nl: Maandag

en: Month
nl: Maand

en: Month Label Color
nl: Kleur van maandlabel

en: Month Label Typography
nl: Maand label typografie

en: Month Separator
nl: Maand scheidingsteken

en: Month View Events Per Day
nl: Maandoverzicht Evenementen per dag

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
nl: Maandelijkse aangepaste terugkeer kan niet een streepje hebben als herhalingsdag.

en: Months
nl: maanden

en: Move all events in this series to the Trash
nl: Gooi alle evenementen in deze serie in de prullenbak

en: Move all occurrences of this recurring event to the Trash
nl: Alle exemplaren van deze terugkerende gebeurtenis naar de prullenbak verplaatsen

en: Name
nl: naam

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Navigation Arrows Color
nl: Kleur navigatiepijlen

en: Near
nl: Dichtbij

en: Never
nl: Nooit

en: New %s
nl: Nieuws %s

en: Next
nl: Volgende

en: Next %1$s
nl: Volgende %1$s

en: Next Event
nl: Volgende evenement

en: Next month
nl: Volgende maand

en: Next week
nl: volgende week

en: No
nl: Nee

en: No %s found
nl: Geen %s gevonden

en: No %s found in Trash
nl: Geen %s gevonden in Prullenbak

en: No Default
nl: Geen standaard

en: No default set
nl: Geen standaard ingesteld

en: No events available to attach to a series.
nl: Geen evenementen beschikbaar om aan een serie toe te voegen.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
nl: Er zijn géén resultaten gevonden voor %1$s in de buurt van <strong>"%2$s"</strong> deze week. Probeer te zoeken in een andere week.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %1$s in of in de buurt van <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
nl: Er zijn géén resultaten gevonden voor deze week. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
nl: Er zijn géén resultaten gevonden voor deze week. Probeer in een andere week te zoeken.

en: No saved organizers yet.
nl: Nog geen opgeslagen organisatoren.

en: No saved venues yet.
nl: Nog geen opgeslagen locaties.

en: None
nl: Géén

en: Not an event post.
nl: Niet een evenementen-pagina.

en: Note: the Day View only supports YYYY-MM-DD date formats as well as relative date formats like "yesterday", "today", "tomorrow", "+3 days", etc.
nl: Opmerking: de dagweergave ondersteunt alleen JJJJ-MM-DD-datumnotaties en relatieve datumnotaties zoals "gisteren", "vandaag", "morgen", "+3 dagen", enz.

en: Notes On Event Styling
nl: Opmerkingen over evenementstyling

en: Notes On Event View Styling
nl: Opmerkingen over styling van gebeurtenisweergave

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
nl: Opmerkingen over de aanbevolen afbeeldingsgrootte voor kaartspelden. Google raadt een markering aan die niet groter is dan 80 pixels.

en: Notices
nl: Mededelingen

en: Nov
nl: nov

en: Number of events to list below the mini calendar:
nl: Aantal evenementen in de lijst onder de mini kalender

en: Number of events to show per day:
nl: Aantal evenementen om per dag weer te geven:

en: Number of events to show:
nl: Aantal evenementen per pagina

en: Object Fit
nl: Geschikt voor object

en: Oct
nl: okt

en: October
nl: Oktober

en: Ok
nl: OK

en: On
nl: Op

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
nl: Bij het aftellen van het type "Toekomstig evenement" gaat het naar het volgende evenement nadat het huidige evenement is gestart.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
nl: Bij de &#8220;Volgende evenement&#8221;  type van de afteller, deze tekst zal alleen weergegeven worden als er geen andere evenementen weer te geven zijn.

en: On and After
nl: Op en Na

en: On and Before
nl: Op en Ervoor

en: On hover
nl: Op zweven

en: On the
nl: Op de:

en: Once
nl: Eenmalig

en: One all day event on [single_date]
nl: Een hele dag evenement op [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
nl: Eén evenement van de hele dag op [single_date] om [start_time]

en: One event on [single_date] at [start_time]
nl: Eén evenement op [single_date] om [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
nl: Eén meerdaags evenement dat begint op [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
nl: Eén meerdaags evenement dat begint op [single_date] om [start_time]

en: One per line
nl: Een per regel

en: Ongoing
nl: Op dit moment

en: Only Featured Events
nl: Alleen aanbevolen evenementen

en: Opacity
nl: dekking

en: Options (one per line)
nl: Opties (één per regel)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
nl: Opties die je hier hebt geselecteerd zullen de instellingen in de "Algemene thema" en "Globale Elementen"-sectie overschrijven.

en: Organizer
nl: Organisator

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
nl: Organisator gepland voor: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organisator</a>

en: Other
nl: Overige informatie

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
nl: Of, als je avontuurlijk voelt, ga dan gelijk naar het evenementen menu en voeg je eerste evenement toe.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
nl: Ons voornaamste doel is jou te helpen slagen en al is het maar even mogelijk, wij helpen je probleem op te lossen en begeleiden je aanpassingen of tweaks. Terwijl we zal niet je website voor je bouwen en we niet kunnen garanderen dat je 100% geïntegreerd zult zijn met elk thema of plugin, we zullen er alles aan doen om je goed op weg te helpen zodat je — of liever: jouw klant, zoals wat vaak het geval zal zijn — tevreden bent.

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
nl: (Alles weergeven)

en: Past Event Background Color
nl: Achtergrondkleur van vorige gebeurtenis

en: Pending
nl: In behandeling

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone Color
nl: Telefoon Kleur:

en: Phone Typography
nl: Telefoon typografie

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Photo Background Color
nl: Foto achtergrond kleur

en: Photo View
nl: Foto weergave

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
nl: [dag]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
nl: [maand]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
nl:  en

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
nl: Categoriëen

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
nl: categoriëen

en: Popup Date Switch Typography
nl: Pop-up datumwisseling typografie

en: Popup Date Typography
nl: Pop-up datum typografie

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Prev
nl: Vorige

en: Preview Series
nl: Preview-serie

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous %1$s
nl: Vorig %1$s

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Previous week
nl: vorige week

en: Previous/Next Events
nl: Vorige/volgende evenementen

en: Price
nl: Prijs

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
nl: dag

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
nl: de

en: RSVP/Tickets
nl: RSVP/tickets

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
nl: RSVP/Tickets zijn niet beschikbaar in de preview-modus.

en: Radio Buttons
nl: Radio buttons

en: Read about our plans for future features.
nl: Lees over onze plannen voor toekomstige functies.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
nl: Klaar om te gaan? De eerste stap is een migratievoorbeeld.

en: Recurrence Count
nl: Herhaling telling

en: Recurrence Description
nl: Beschrijving Herhaling

en: Recurrence Description:
nl: Beschrijving terugkeerpatroon:

en: Recurrence End Date
nl: Herhaling eind datum

en: Recurrence Rules
nl: Terugkeerpatroon:

en: Recurrence meta should not be empty.
nl: Meta voor terugkeerpatroon zou niet leeg moeten zijn.

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Recurring %s
nl: Terugkerend %s

en: Recurring Event
nl: Terugkerende gebeurtenis

en: Recurring Event Day of Week
nl: Terugkerende Evenement Dag van de Week

en: Recurring Event:
nl: Terugkerende gebeurtenis:

en: Recurring Events Active
nl: Herhalende actieve evenementen

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
nl: Terugkerende event data wordt nog gegenereerd voor dit evenement. Maak je geen zorgen, je kunt gerust verder gaan &ndash; het proces gaat verder op de achtergrond.

en: Recurring event ends
nl: Terugkerend evenement eindigt

en: Recurring event ends on this date
nl: Terugkerend evenement eindigt op deze datum

en: Recurring event instances
nl: Weergave terugkerende evenementen

en: Recurring events will be created this far in advance
nl: Terugkerende evenementen zullen zo ver van tevoren worden gemaakt

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
nl: Terugkerend

[ctx: Recurring label for event in featured venue widget.]
en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Region
nl: Regio

en: Related %s
nl: Gerelateerde %s

en: Related Events
nl: Gerelateerde evenementen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
nl: Verwijder gerelateerde evenementen uit de enkele evenementweergave (met klassieke editor)

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
nl: Verwijdert het locatiezoekveld uit de evenementenbalk voor alle weergaven.

en: Repeat This Event
nl: Herhaal dit evenement

en: Restore Recurring Event
nl: Terugkerende gebeurtenis herstellen

en: Restore Series
nl: Herstel serie

en: Restore all events in this series from the Trash
nl: Herstel alle evenementen in deze reeks uit de prullenbak

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
nl: Herstel alle exemplaren van deze terugkerende gebeurtenis vanuit de Prullenbak

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Schedule multiple events
nl: Plan meerdere evenementen in

en: Search
nl: Zoeken

en: Search %s
nl: Zoek %s

en: Search events
nl: Zoek evenementen

en: Second
nl: tweede

en: Select a State
nl: Selecteer een staat

en: Select a Taxonomy Term
nl: Selecteer een taxonomieterm

en: Select an %1$s
nl: Selecteer een %1$s

en: Select date.
nl: Selecteer datum

en: Sep
nl: sept

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
nl: en

en: Series
nl: Serie

en: Series ends
nl: Reeks eindigt

en: Series ends on this date
nl: Reeks eindigt op deze datum

en: Series options
nl: Serie opties

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
nl: Evenementenreeks

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
nl: Evenementenreeks:

en: Series:
nl: Serie:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
nl: Geef de maximale afstand voor de zoekopdracht op locatie (vind evenementen binnen X afstandeenheden van de locatieinvoer).

en: Settings
nl: Instellingen

en: Show
nl: Geef weer

en: Show Details
nl: Toon Details

en: Show Series title on event pages and calendar views
nl: Serietitel weergeven op evenementpagina's en kalenderweergaven

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
nl: Toon alleen de volgende gebeurtenis in elke serie (alleen van invloed op weergaven in lijststijl).

en: Show seconds?
nl: Seconden laten zien?

en: Single Event
nl: Evenementenpagina

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
nl: categorie

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
nl: Serie

en: Sold out
nl: Uitverkocht

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
nl: Sommige data in de extra velden moet nog worden geüpdatet (we waren helaas niet in staat om alles automatisch te updaten).

en: Split the recurring event in two at this point, creating a new recurring event out of this and all subsequent events
nl: Splits de terugkerende gebeurtenis op dit punt in tweeën en maak een nieuwe terugkerende gebeurtenis van deze en alle volgende gebeurtenissen

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
nl: Verdeel de serie op dit punt in tweeën, waardoor vanaf hier een nieuwe serie wordt gevormd

en: Start Date
nl: Startdatum

en: State (US) Or Province (Int)
nl: Staat (VS) of provincie (Int)

en: Street
nl: Straat

en: Subscribe to Calendar
nl: Abonneren op Agenda

en: Summary
nl: Beknopt

en: Sunday
nl: Zondag

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Tag Exclusion
nl: Uitsluiting van tags

en: Text
nl: Tekst

en: Text Area
nl: Tekst gebied

en: Text Color
nl: Tekst kleur

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
nl: Hartelijk dank voor uw aankoop van Events Calendar PRO! Wij van Modern Tribe waarderen dat. Als u op zoek bent naar hulp bij Events Calendar PRO, dan bent u op de juiste plek. Wij doen er alles aan om u te helpen uw agenda spectaculair te maken ... en hopen dat de informatie hier onder je helpt om dat te bewerkstelligen.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
nl: Week van %s

en: The %1$s information is malformed from %2$s; data: %3$s
nl: De %1$s-informatie is onjuist opgemaakt uit %2$s; gegevens: %3$s

en: The %1$s post type(s) is not supported; supported post types are: %2$s
nl: Het berichttype(s) van %1$s wordt niet ondersteund; ondersteunde berichttypen zijn: %2$s

en: The %1$s required information is missing from %2$s; data: %3$s
nl: De vereiste informatie van %1$s ontbreekt in %2$s; gegevens: %3$s

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
nl: Dropdown Achtergrond Kleur

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
nl: minuten

[ctx: The acknowledgment button text.]
en: Okay
nl: Oké

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
nl: organisatoren

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
nl: locaties

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
nl: organisator

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
nl: evenementenlocatie

en: The data passed to the method is empty.
nl: De gegevens die aan de methode worden doorgegeven, zijn leeg.

[ctx: The days duration label]
en: days
nl: Dagen

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
nl: Klik om de huidige week te selecteren

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
nl: Deze week

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
nl: De standaardtitel van de maandwidget. Evenementenkalender

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
nl: Het evenement dat je hebt geselecteerd en alle volgende evenementen in de serie worden gescheiden in een nieuwe serie evenementen die je onafhankelijk van de originele serie kunt bewerken.

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
nl: Vr

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
nl: Ma

[ctx: The first-letter abbreviation for Saturday]
en: S
nl: Za

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
nl: Zo

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
nl: Do

[ctx: The first-letter abbreviation for Tuesday]
en: T
nl: Di

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
nl: Wo

en: The following recurring %1$s are now part of a new Series of the same name:
nl: De volgende terugkerende %1$s maken nu deel uit van een nieuwe serie met dezelfde naam:

en: The following recurring %1$s had multiple recurrence rules and were split into multiple recurring events with identical content. All of these %1$s are part of a new Series of the same name:
nl: De volgende terugkerende %1$s hadden meerdere herhalingsregels en waren opgesplitst in meerdere terugkerende evenementen met identieke inhoud. Al deze %1$s maken deel uit van een nieuwe serie met dezelfde naam:

en: The following recurring %1$s have multiple recurrence rules and will be split into multiple recurring %1$s with identical content. All of these %1$s will be part of a new Series of the same name:
nl: De volgende terugkerende %1$s hebben meerdere herhalingsregels en worden opgesplitst in meerdere terugkerende %1$s met identieke inhoud. Al deze %1$s zullen deel uitmaken van een nieuwe serie met dezelfde naam:

en: The following recurring %1$s will be part of a new Series of the same name:
nl: De volgende terugkerende %1$s zullen deel uitmaken van een nieuwe serie met dezelfde naam:

[ctx: The hours duration label]
en: hours
nl: Uren

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
nl: Weergeven:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
nl: Evenement

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
nl: Stad

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
nl: Prijs

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
nl: Land

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
nl: Organisatie

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
nl: Telefoon

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
nl: Provincie

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
nl: Straat

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
nl: Locatie

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
nl: Postcode

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
nl: Voeg een filter toe:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
nl: Verberg deze widget als er geen aankomende evenementen zijn.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
nl: Seconden weergeven?

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
nl: Aftellen naar:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
nl: Locatie:

[ctx: The label of the confirm button in the Occurrence redirect dialog.]
en: Okay
nl: Oké

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
nl: Maak of vind een serie

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
nl: Kies een locatie.

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
nl: De breedtegraad en lengtegraad voor je Locatie kon niet opgehaald worden. Het dagelijkse query limiet van de Google Maps API is bereikt!

en: The maximum number of events this widget should show.
nl: Het maximum aantal gebeurtenissen dat deze widget mag weergeven.

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
nl: De naam van de widget Evenementen per week. %1$s per week

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
nl: De naam van de maandwidget. %1$s Kalender

en: The number of events to display per page day in month view. Defaults to the value set in Events > Settings.
nl: Het aantal gebeurtenissen dat per paginadag in maandweergave moet worden weergegeven. Standaard ingesteld op de waarde die is ingesteld in Gebeurtenissen > Instellingen.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
nl: Het aantal gebeurtenissen dat per pagina moet worden weergegeven in de lijst-, kaart-, foto- en overzichtsweergave.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
nl: jaren

en: The post %1$d is missing the %2$s meta key.
nl: De post %1$d mist de %2$s metasleutel.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
nl: jaar

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience an issue, try switching to a basic WordPress theme and deactivate related plugins.
nl: De stijl van deze widget wordt vaak beïnvloed door je thema en plug-ins. Als u een probleem ondervindt, probeer dan over te schakelen naar een standaard WordPress-thema en de gerelateerde plug-ins te deactiveren.

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
nl: %1$d gevallen van deze gebeurtenis zijn bijgewerkt. U wordt doorgestuurd naar de instantie op %2$s.

[ctx: The text for the horizontal layout option.]
en: Horizontal
nl: Horizontaal

[ctx: The text for the vertical layout option.]
en: Vertical
nl: Verticaal

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
nl: Kaart

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
nl: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
nl: Samenvatting

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
nl: Locatie

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
nl: probeer het opnieuw

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
nl: Evenementenreeks:

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
nl: Weergeven:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
nl: De naam van de maandwidget. %1$s Kalender

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
nl: Terugkerend evenement bijgewerkt

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
nl: Sluiten

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
nl: Er is een fout opgetreden bij het herstellen van de locatiegegevens van Venues: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
nl: Er zijn deze week geen resultaten gevonden voor <strong>"%s"</strong>.

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
nl: Deze wijzigingen zijn van invloed op deze %1$s en alle volgende %2$s

en: Third
nl: derde

en: This %1$s
nl: Deze %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
nl: Deze %1$s heeft geen toewijsbaar adres.

en: This %1$s is part of a %2$sSeries%3$s with %4$d total %5$s through %6$s.
nl: Deze %1$s maakt deel uit van een %2$sSeries%3$s met %4$d in totaal %5$s tot en met %6$s.

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: This and following %1$s
nl: Dit en volgende %1$s

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
nl: Deze aangepaste herhalingsregel is gemaakt in een ander agendasysteem en kan niet worden bewerkt. Selecteer een andere optie om een ​​nieuwe regel te maken.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
nl: De herhalingsregels van deze gebeurtenis zijn gemaakt in de blokeditor. Gebruik de blokeditor om verdere wijzigingen aan te brengen.

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: tijd

en: Time Separator
nl: Tijdscheidingsteken

en: Time Tag
nl: Tijd Tag

en: Times:
nl: Tijden:

en: Title
nl: Titel

en: Title:
nl: Titel:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
nl: Om betere controle over data, verbetering beveilinging en prestaties te verkrijgen.

en: Today Button
nl: Vandaag knop

en: Toggle multiday %s
nl: Wissel naar meerdere dagen %s

en: Trash Recurring %1$s
nl: Prullenbak Terugkerend %1$s

en: Trash Recurring Event
nl: Terugkerende gebeurtenis in de prullenbak

en: Trash Series
nl: Serie naar prullenbak

en: Trashed
nl: Naar prullenmand verplaatst

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Type: %s %s
nl: Type: %s%s

en: Typography
nl: Typografie

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
nl: Niet in staat herhaald evenement data te verwerken. Herlaad deze pagina om door te gaan / opnieuw te proberen.

en: Upcoming
nl: Aanstaande

en: Update this Series to add the selected events:
nl: Update deze serie om de geselecteerde evenementen toe te voegen:

en: Upgrade your recurring events.
nl: Upgrade uw terugkerende evenementen.

en: Use Default View
nl: Gebruik de standaard weergave

en: Use a custom list of countries
nl: Gebruik een maatwerklijst van landen

en: Use a search keyword to only show matching events.
nl: Gebruik een zoekwoord om alleen overeenkomende evenementen weer te geven.

en: Use date:
nl: Gebruik datum:

en: Use in Block Editor
nl: Gebruik dit in block editor

en: Use latitude + longitude
nl: Gebruik breedtegraad + lengtegraad

en: Use pattern:
nl: Gebruik patroon:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
nl: Gebruik dit veld als je de automatisch gegenereerde omschrijvingen van de terugkerende evenementen wilt overrulen.

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
nl: dag

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
nl: dagen

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
nl: maand

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
nl: maanden

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
nl: weken

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
nl: jaar

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
nl: jaren

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
nl: de vijfde %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
nl: de eerste %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
nl: de vierde %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
nl: de laatste %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
nl: de tweede %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
nl: de derde %1$s

en: Venue
nl: Locatie

en: Venue Details
nl: Locatiegegevens

en: Venue Latitude
nl: Locatie breedtegraad

en: Venue Longitude
nl: Locatie lengtegraad

en: Venue Overwrite Coordinates
nl: Locatie overschrijf coördinaten

en: Venue Title
nl: Locatie titel

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
nl: Locatie gepland voor: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview locatie</a>

en: Venue:
nl: Locatie:

en: Version 1
nl: Versie 1

en: Vertical Layout
nl: Verticale Lay-out

en: Video Embed
nl: Video insluiten

en: View
nl: Bekijk

en: View %s
nl: Bekijk  %s

en: View %s Details
nl: Bekijk %s details

en: View All Add-Ons
nl: Bekijk alle add-ons

en: View More
nl: Bekijk meer

en: View Options
nl: Opties weergeven

en: View Selector
nl: Weergavekiezer

en: View Series
nl: Bekijk serie

en: View Start Date
nl: Startdatum bekijken

en: Virtual
nl: Virtueel

en: Watch Button
nl: Kijkknop

en: We need to update the additional field data for some of your events.
nl: We moeten de data in de extra velden updaten voor een aantal van je evenementen.

en: We'll scan all existing %1$s and let you know what to expect from the migration process. You'll also get an idea of how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
nl: We scannen alle bestaande %1$s en laten u weten wat u van het migratieproces kunt verwachten. U krijgt ook een idee van hoe lang uw migratie zal duren. Het voorbeeld wordt op de achtergrond uitgevoerd, zodat u uw site kunt blijven gebruiken.

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Week of %s
nl: Week van %s

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Weeks
nl: weken

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
nl: Wanneer u evenementen uit een reeks onderbreekt, veranderen hun URL's.  Dus gebruikers die hun originele URL's proberen te gebruiken, krijgen een "404 - niet gevonden" foutmelding. Als dit een probleem is, overweeg dan om een ​​geschikte plug-in te gebruiken om redirects in te stellen en te beheren.

en: Which month will the event recur in?
nl: In welke maand zal dit evenement herhaald worden?

en: Width
nl: Breedte

en: Year
nl: jaar

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
nl: Jaarlijkse aangepaste terugkeer kan niet een streepje als herhalingsdag.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
nl: Jaarlijkse aangepaste herhalingen met een andere dag moeten een datum of dag hebben.

en: Years
nl: jaren

en: Yes
nl: Ja

en: You are about to break this event out of its series.
nl: Je staat op het punt om dit evenement uit zijn reeks te halen.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
nl: Je staat op het punt om dit evenement uit zijn reeks te halen.
    
    U kunt het onafhankelijk van de originele serie bewerken.
    
    Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.
    
    Wanneer u gebeurtenissen uit een reeks onderbreekt, veranderen hun URL's, dus gebruikers die de originele URL's proberen te gebruiken, krijgen een 404 Not Found-foutmelding. Als dit een probleem is, overweeg dan om een ​​geschikte plug-in te gebruiken om omleidingen in te stellen en te beheren.

en: You are about to break this occurrence out of its recurring event.
    
    You will be able to edit it independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
nl: Je staat op het punt om dit voorval uit de terugkerende gebeurtenis te halen.
    
    U kunt deze onafhankelijk van de oorspronkelijke terugkerende gebeurtenis bewerken.
    
    Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.
    
    Wanneer u voorvallen van een terugkerende gebeurtenis onderbreekt, veranderen hun URL's, dus gebruikers die de originele URL's proberen te gebruiken, krijgen een 404 Not Found-foutmelding. Als dit een probleem is, overweeg dan om een ​​geschikte plug-in te gebruiken om omleidingen in te stellen en te beheren.

en: You are about to split this recurring event in two.
    
    The occurrence you selected and all subsequent occurrences in the recurring event will be separated into a new recurring event that you can edit independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
nl: Je staat op het punt deze terugkerende gebeurtenis in tweeën te splitsen.
    
    De gebeurtenis die u hebt geselecteerd en alle volgende gebeurtenissen in de terugkerende gebeurtenis worden gescheiden in een nieuwe terugkerende gebeurtenis die u onafhankelijk van de oorspronkelijke terugkerende gebeurtenis kunt bewerken.
    
    Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.
    
    Wanneer u voorvallen van een terugkerende gebeurtenis onderbreekt, veranderen hun URL's, dus gebruikers die de originele URL's proberen te gebruiken, krijgen een 404 Not Found-foutmelding. Als dit een probleem is, overweeg dan om een ​​geschikte plug-in te gebruiken om omleidingen in te stellen en te beheren.

en: You are about to split this series in two.
nl: Je staat op het punt deze serie in tweeën te splitsen.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
nl: Je staat op het punt deze serie in tweeën te splitsen.
    
    De gebeurtenis die je hebt geselecteerd en alle volgende gebeurtenissen in de reeks worden gescheiden in een nieuwe reeks gebeurtenissen die je onafhankelijk van de originele reeks kunt bewerken.
    
    Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.
    
    Wanneer u gebeurtenissen uit een reeks onderbreekt, veranderen hun URL's, dus gebruikers die de originele URL's proberen te gebruiken, krijgen een 404 Not Found-foutmelding. Als dit een probleem is, overweeg dan om een ​​geschikte plug-in te gebruiken om omleidingen in te stellen en te beheren.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
nl: Je bewerkt nu alle evenementen in een terugkerende serie.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
nl: U heeft locaties waarvoor we geen geolocatie-gegevens hebben.

en: You have venues for which we don't have geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
nl: Je hebt locaties waarvoor géén geolocatie-informatie aanwezig is. <a href='%s'>Klik hier on deze aan te maken</a>.

en: You must select a recurrence end date
nl: Je moet een herhaling einddatum selecteren

en: You will be able to edit it independently from the original series.
nl: U kan het onafhankelijk van de originele serie bewerken.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
nl: Uw site maakt nu gebruik van het verbeterde systeem voor terugkerende evenementen. Bekijk het onderstaande rapport om te zien hoe uw gebeurtenissen mogelijk zijn aangepast tijdens het migratieproces. Ga je gang en %1$sbekijk je evenementen%2$s of %3$sbekijk je agenda.%2$s

en: Zoom Dial-in Info
nl: Zoom inbelinfo

en: Zoom Link
nl: Zoomlink

en: a different day:
nl: een andere dag:

en: a different time:
nl: een andere tijd:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
nl: Alle velden zijn geüpdatet!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
nl: Een onverwachte fout zorgde ervoor dat de update niet afgerond kon worden.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
nl: Bezig&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
nl: Klik hier om het updateprogramma uit te voeren.

en: after
nl: na

en: all
nl: alle

en: all day
nl: hele dag

en: and
nl: en

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
nl: maandelijks (aangepast)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
nl: tot

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
nl: op de

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
nl: de

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
nl: wekelijks (aangepast)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
nl: jaarlijks (aangepast)

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
nl: dagelijks

en: day
nl: dag

en: days
nl: dagen

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
nl: Geocode aanvraag mislukt ($1%s - $2%s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
nl: Ongeldige intantie van een terugkerend evenement was aangevraagd ($1%s) verwijzend naar $2%s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
nl: verkeerde slug

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
nl: ongeldige datum

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: dialog confirm button text]
en: OK
nl: Oké

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
nl: Alle %s

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
nl: Verwijder herhalend $s

en: event
nl: evenement

en: events
nl: evenementen

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
nl: Alleen uitgelichte evenementen

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
nl: Uitgelicht %s

en: fifth
nl: vijfde

en: first
nl: eerste

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
nl: om de breedte- en lengtegraad automatisch te genereren; anders kunt u de waarden alleen handmatig invoeren.

en: fourth
nl: vierde

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
nl: dag 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
nl: dag 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
nl: dag 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
nl: dag 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
nl: dag 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
nl: dag 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
nl: dag 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
nl: dag 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
nl: dag 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
nl: dag 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
nl: dag 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
nl: dag 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
nl: dag 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
nl: dag 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
nl: dag 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
nl: dag 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
nl: dag 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
nl: dag 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
nl: dag 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
nl: dag 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
nl: dag 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
nl: dag 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
nl: dag 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
nl: dag 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
nl: dag 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
nl: dag 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
nl: dag 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
nl: dag 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
nl: dag 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
nl: dag 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
nl: dag 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
nl: vijfde vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
nl: vijfde maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
nl: vijfde zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
nl: vijfde zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
nl: vijfde donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
nl: vijfde dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
nl: vijfde woensdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
nl: eerste vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
nl: eerste maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
nl: eerste zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
nl: eerste zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
nl: eerste donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
nl: eerste dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
nl: eerste woensdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
nl: vierde vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
nl: vierde maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
nl: vierde zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
nl: vierde zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
nl: vierde donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
nl: vierde dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
nl: vierde woensdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
nl: afgelopen vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
nl: afgelopen maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
nl: afgelopen zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
nl: afgelopen zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
nl: afgelopen donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
nl: afgelopen dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
nl: afgelopen woensdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
nl: laatste dag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
nl: tweede vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
nl: tweede maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
nl: tweede zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
nl: tweede zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
nl: tweede donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
nl: tweede dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
nl: tweede woensdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
nl: derde vrijdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
nl: derde maandag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
nl: derde zaterdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
nl: derde zondag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
nl: derde donderdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
nl: derde dinsdag

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
nl: derde woensdag

en: last
nl: laatste

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
nl: en

en: map
nl: kaart

en: month
nl: maand

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
nl: maandelijks

en: months
nl: maanden

en: never
nl: nooit

en: next day
nl: volgende dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
nl: %1$se dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
nl: %1$se dag

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
nl: %1$se dag

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
nl: %1$se dag

en: on
nl: op

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
nl: eenmaal

en: photo
nl: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
nl: dag

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
nl: Niet

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
nl: Gebeurt

en: recurring %1$s
nl: terugkerende %1$s

en: remove
nl: verwijder

en: same day
nl: zelfde dag

en: second
nl: tweede

en: summary
nl: Overzicht

en: the 10th day of the month
nl: de 10e dag van de maand

en: the 11th day of the month
nl: de 11e dag van de maand

en: the 12th day of the month
nl: de 12e dag van de maand

en: the 13th day of the month
nl: de 13e dag van de maand

en: the 14th day of the month
nl: de 14e dag van de maand

en: the 15th day of the month
nl: de 15e dag van de maand

en: the 16th day of the month
nl: de 16e dag van de maand

en: the 17th day of the month
nl: de 17e dag van de maand

en: the 18th day of the month
nl: de 18e dag van de maand

en: the 19th day of the month
nl: de 19e dag van de maand

en: the 1st day of the month
nl: de 1e dag van de maand

en: the 20th day of the month
nl: de 20e dag van de maand

en: the 21st day of the month
nl: de 21e dag van de maand

en: the 22nd day of the month
nl: de 22e dag van de maand

en: the 23rd day of the month
nl: de 23e dag van de maand

en: the 24th day of the month
nl: de 24e dag van de maand

en: the 25th day of the month
nl: de 25e dag van de maand

en: the 26th day of the month
nl: de 26e dag van de maand

en: the 27th day of the month
nl: de 27e dag van de maand

en: the 28th day of the month
nl: de 28e dag van de maand

en: the 29th day of the month
nl: de 29e dag van de maand

en: the 2nd day of the month
nl: de 2e dag van de maand

en: the 30th day of the month
nl: de 30e dag van de maand

en: the 31st day of the month
nl: de 31e dag van de maand

en: the 3rd day of the month
nl: de 3e dag van de maand

en: the 4th day of the month
nl: de 4e dag van de maand

en: the 5th day of the month
nl: de 5e dag van de maand

en: the 6th day of the month
nl: de 6e dag van de maand

en: the 7th day of the month
nl: de 7e dag van de maand

en: the 8th day of the month
nl: de 8e dag van de maand

en: the 9th day of the month
nl: de 9e dag van de maand

en: the same day:
nl: dezelfde dag:

en: the same time:
nl: dezelfde tijd:

en: third
nl: derde

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
nl: wekelijks

en: weeks
nl: weken

en: year
nl: jaar

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
nl: jaarlijks

en: years
nl: jaren
