Events Calendar Pro - en to pl translation catalogue (684 entries)

en:  and
pl: i

en:  months
pl: miesięcy

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
pl: (usuń)

en: %1$s Settings
pl: %1$s Ustawienia

en: %d%% complete
pl: %d%% ukończone

en: %s for week of %s
pl: %s dla tygodnia %s

en: %s published privately.
pl: %s opublikowany jako prywatny.

en: %s published.
pl: %s opublikowany.

en: %s reverted to draft.
pl: %s przywrócony do wersji roboczej.

en: %s scheduled.
pl: %s zaplanowany.

en: %s updated.
pl: %s zaktualizowany.

en: &larr; Back to %s
pl: &larr; Wróc do %s

en: (%s event) | (%s events)
pl[0]: (%s wydarzenie)
pl[1]: (%s wydarzenia)
pl[2]: (%s wydarzeń)

en: (See all)
pl: (Zobacz wszystkie)

en: + %d More | + %d More
pl[0]: + %d więcej
pl[1]: + %d więcej
pl[2]: + %d więcej

en: +1 more | +%s more
pl[0]: +1 więcej
pl[1]: + %s więcej
pl[2]: + %s więcej

en: , and
pl: , i

en: , and
pl: , i

en: 2nd day
pl: 2gi dzień

en: 3rd day
pl: 3ci dzień

en: 4th day
pl: 4ty dzień

en: 5th day
pl: 5ty dzień

en: 6th day
pl: 6ty dzień

en: 7th day
pl: 7my dzień

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
pl: <span class="tribe-nav-label">Następne</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
pl: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Poprzednie</span>

en: A link to a particular %1$s %2$s.
pl: Link do konkretnego %1$s %2$s.

en: A link to a particular %s.
pl: Link do konkretnego %s.

en: Actions
pl: Akcje

en: Add
pl: Dodaj

en: Add %1$s
pl: Dodaj %1$s

en: Add Exclusion
pl: Dodaj wykluczenie

en: Add More
pl: Dodaj więcej

en: Add New
pl: Dodaj nowy

en: Add New %1$s %2$s
pl: Dodaj nowy %1$s %2$s

en: Add New %s
pl: Dodaj nowy %s

en: Add Rule
pl: Dodaj regułę

en: Add a filter
pl: Dodaj filtr

en: Add another
pl: Dodaj kolejne

en: Add events to Series
pl: Dodaj wydarzenia do serii

en: Add more events
pl: Dodaj więcej wydarzeń

en: Additional Field
pl: Dodatkowe pole

en: Additional Fields
pl: Dodatkowe pola

en: Address
pl: Adres

en: Address:
pl: Adres:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
pl: Dostosuj datę rozpoczęcia wydarzenia, aby zmienić wzór powtarzania.

en: Adjust this block’s options under Events → Settings →
pl: Dostosuj opcje tego bloku w sekcji Wydarzenia → Ustawienia →

[ctx: Admin referer error message.]
en: The event is not valid.
pl: Wydarzenie nie jest aktualne.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The provided nonce is not valid.
pl: Podana wartość jednorazowa jest nieprawidłowa.

en: After
pl: Po

en: After HTML
pl: Po HTML

en: All
pl: Wszystkie

en: All %1$s
pl: Wszystkie %1$s

en: All %1$s %2$s
pl: Wszystkie %1$s %2$s

en: All %1$s for %2$s
pl: Wszystkie %1$s dla %2$s

en: All Day
pl: Cały dzień

en: All Day.
pl: Wszystkie dni.

en: All Events Link
pl: Wszystkie linki wydarzeń

en: All day
pl: Cały dzień

[ctx: All day label for event]
en: All day
pl: Całodzienne

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
pl: Nie można znaleźć prawidłowego wydarzenia.

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: The post ID is missing from the request.
pl: W żądaniu brakuje ID postu.

en: Apr
pl: Kwi

en: April
pl: Kwiecień

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
pl: Na pewno chcesz skasować to wykluczenie?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
pl: Na pewno chcesz usunąć wszytkie wystąpienia tych wydarzeń?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
pl: w miesiącu

en: Assign event to series
pl: Przypisz wydarzenie do serii

en: Aug
pl: Sie

en: August
pl: Sierpień

en: Author
pl: Autor

en: Automatically remove recurring event instances older than this
pl: Automatycznie usuń powtarzające się instancje wydarzenia starsze niż to

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Before HTML
pl: Przed HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
pl: Przed wysłaniem nowego wątku, proszę poszukaj, aby upewnić się, że problem nie jest już zaadresowany. Zamieszczając pytanie upewnij się, aby zapewnić jak najwięcej szczegółów na temat problemu, jak można (screeny lub screencasts jeżeli możliwe), i upewnij się, że sprawdziłeś czy wystąpił konflikt plugin / theme.

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
pl: Od

en: Border Color
pl: Kolor ramki

en: Border Radius
pl: Zaokrąglenia

en: Break from Series
pl: Wyłamać z serii

en: Break this event out of its series and edit it independently
pl: Wydziel to wydarzenie z serii i edytuj niezależnie

en: Calendar Link
pl: Link do kalendarza

en: Calendar Links
pl: Linki kalendarza

en: Cancel
pl: Odwołaj

en: Categories
pl: Kategorie

en: Category
pl: Kategoria

en: City
pl: Miasto

en: Clean up recurring events after
pl: Wyczyść powtarzające się wydarzenia po

en: Click to toggle datepicker
pl: Kliknij, aby przełączyć datownik

en: Close modal
pl: Zamknij okno

en: Color
pl: Kolor

en: Completed!
pl: Ukończone!

en: Condense %1$s Series
pl: Skondensuj %1$s serie

en: Contain
pl: Zawiera

en: Content
pl: Treść

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
pl: %1$s z %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
pl: %1$s z %2$s

en: Cost
pl: Koszt

en: Countdown Completed Text:
pl: Tekst dla zakończenia odliczania:

en: Country
pl: Kraj

en: Cover
pl: Okładka

en: Create recurring events in advance for
pl: Stwórz powtarzające się wydarzenia z wyprzedzeniem dla

en: Custom
pl: Użytkownika

en: Custom Content
pl: Niestandardowa treść

en: Custom Fields
pl: Niestandardowe pola

en: Custom field deleted.
pl: Usunięto pole niestandardowe.

en: Custom field updated.
pl: Zaktualizowano pole niestandardowe.

en: Customizable HTML to display after the event.
pl: Konfigurowalny kod HTML do wyświetlania po wydarzeniu.

en: Customizable HTML to display before the event.
pl: Konfigurowalny kod HTML do wyświetlania przed wydarzeniem.

en: Daily
pl: Dziennie

en: Date
pl: Data

en: Date Selector
pl: Wybór daty

en: Date Tag
pl: Tag daty

en: Date out of range.
pl: Data spoza zakresu

en: Date/Time
pl: Data/Czas

en: Day
pl: Dzień

en: Day Hover Color
pl: Kolor dnia po najechaniu

en: Day Number Color
pl: Kolor numeru dnia

en: Day Number Typography
pl: Typografia numeru dnia

en: Day of Week Color
pl: Kolor dnia tygodnia

en: Day of Week Typography
pl: Typografia dnia tygodnia

en: Day of week
pl: Dzień tygodnia

en: Days
pl: Dni

en: Dec
pl: Gru

en: December
pl: Grudzień

en: Default
pl: Domyślne

en: Default Content
pl: Domyślna treść

en: Default address
pl: Domyślny adres

en: Default city
pl: Domyślne miasto

en: Default country
pl: Domyślny kraj

en: Default organizer
pl: Domyślny organizator

en: Default phone
pl: Domyślny telefon

en: Default postal code/zip code
pl: Domyślny Kod Pocztowy

en: Default state/province
pl: Domyślny stan/prowincja

en: Default venue
pl: Domyślne miejsce

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete Series Permanently
pl: Usuń bezpowrotnie tą serie

en: Delete This
pl: Skasuj to

en: Delete all events in this series permanently
pl: Usuń bezpowrotnie wszystkie wydarzenia z serii

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
pl: dzień %1$s

en: Description
pl: Opis

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
pl: Wyświetl wydarzenia z tego miesiąca.

en: Details
pl: Szczegóły

en: Display Images
pl: Pokaż obrazki

en: Display:
pl: Wyświetl:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
pl: Wyświetla listę nadchodzących wydarzeń w konkretnym miejscu.

en: Displays the time remaining until a specified event.
pl: Wyświetla czas pozostały do określonego wydarzenia.

en: Displays this month’s events.
pl: Wyświetl wydarzenia z tego miesiąca.

en: Distance
pl: Odległość

en: Draft
pl: Szkic

en: Dropdown
pl: Lista rozwijalna

en: Duplicate
pl: Powielanie

en: Edit %1$s %2$s
pl: Edytuj %1$s %2$s

en: Edit All
pl: Edytuj wszystkie

en: Edit Future Events
pl: Edytuj przyszłe wydarzenia

en: Edit Recurring %1$s
pl: Edytuj cyklicznie %1$s

en: Edit Series
pl: Edytuj serię

en: Edit Single
pl:  Edytuj pojedyncze

en: Edit Upcoming
pl: Edytuj nadchodzące

en: Edit all events in this series
pl: Edytuj wszystkie wydarzenia w tej serii

en: Edit series
pl: Edytuj serie

en: Email
pl: Adres e-mail

en: Email Color
pl: Kolor adresu email

en: Email Typography
pl: Typografia adresu email

en: End Date
pl: Data Końca

en: Ends
pl: Kończy się

en: Enter a venue name or ID.
pl: Wpisz nazwę lub identyfikator miejsca.

en: Enter an organizer name or ID.
pl: Wpisz nazwę lub identyfikator organizatora.

en: Error:
pl: Błąd:

en: Event Cats
pl: Kategoria wydarzeń

en: Event Cost
pl: Koszt wydarzenia

en: Event Count
pl: Liczba zdarzeń

en: Event Countdown
pl: Odliczanie wydarzeń

en: Event Description
pl: Opis wydarzenia

en: Event Details
pl: Szczegóły wydarzenia

en: Event Navigation
pl: Nawigacja wydarzenia

en: Event Options
pl: Opcje wydarzenia

en: Event Series
pl: Seria wydarzeń

en: Event Time
pl: Czas wydarzenia

en: Event Title
pl: Tytuł wydarzenia

en: Event Venue
pl: Miejsce wydarzenia

[ctx: Event admin duplicate link label.]
en: Duplicate
pl: Powielanie

[ctx: Event admin list duplicate link aria label.]
en: Duplicate event
pl: Powiel wydarzenie

en: Event:
pl: Wydarzenie:

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Events Bar
pl: Pasek wydarzeń

en: Events Countdown
pl: Odliczanie do Wydarzeń

en: Events Featured Venue
pl: Wyróżnione Miejsca Wydarzenia

en: Events List
pl: Lista Wydarzeń

en: Events Per Page
pl: Wydarzeń na stronę

en: Events View
pl: Podgląd wydarzeń

en: Events in this Series
pl: Wydarzenia w tej serii

en: Events:
pl: Wydarzenia:

en: Every
pl: Co

en: Exceptions
pl: Wyjątki

en: Featured
pl: Wyróżnione

en: February
pl: Luty

en: Field Label
pl: Etykieta pola

en: Field Type
pl: Typ pola

en: Fill
pl: Wypełnienie

en: Filters
pl: Filtry

en: Find Events Button
pl: Button - znajdź wydarzenie

en: Fix geolocation data
pl: Popraw dane geolokacyjne

en: Fix venues data
pl: Popraw dane miejsca

en: Fixed geolocation data for %d venues
pl: Poprawione dane geolokalizacji dla miejsca %d

en: Footer
pl: Stopka

en: Footer Navigation
pl: Nawigacja w stopce

en: Frequency of recurring event must be a number
pl: Częstotliwość powtarzanego wydarzenia musi być liczbą

en: Friday
pl: Piątek

en: Front-end recurring event instances toggle
pl: Front-end powtarzających się instancji wydarzenia przełącznik

en: Future Event
pl: Przyszłe wydarzenia

en: Grid Color
pl: Kolor siatki

en: Happens
pl: Wydarzenie

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
pl: Organizator

en: Heading
pl: Nagłowek

en: Heading Color
pl: Kolor nagłówka

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Height
pl: Wysokość

en: Hide
pl: Ukryj

en: Hide Details
pl: Ukryj szczegóły

en: Hide Recurring %s
pl: Ukryj powtarzające się %s

en: Hide location search
pl: Ukryj wyszukiwanie miejsca

en: Hide related events
pl: Ukryj powiązane wydarzenia

en: Hide weekends on Week View
pl: Ukryj weekendy na widoku tygodnia

en: Hooray!
pl: Hurra!

en: Horizontal Layout
pl: Układ Poziomy

en: Icon Color
pl: Kolor ikony

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
pl: Jeśli jest to twóoe pierwszy użycie The Events Calendar Pro, jesteś na dobrej drodze do stworzenia pierwszego wydarzenia. Oto pewne podstawy, które uznaliśmy za przydatne dla użytkowników na początku:

en: Ignored
pl: Ignorowane

en: Is
pl: Jest

en: Is Not
pl: Nie jest

en: January
pl: Styczeń

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
pl: i

en: Jul
pl: Lip

en: July
pl: Lipiec

en: Jun
pl: Cze

en: June
pl: Czerwiec

en: Kilometers
pl: Kilometrów

en: Label Color
pl: Kolor etykiety

en: Label Typography
pl: Typografia etykiety

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
pl: Cały dzień

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
pl: Zobacz %1s na mapie.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
pl: Zobacz %1s.

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
pl: Następne wydarzenie

[ctx: Label for the event archive email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
pl: Pokaż email na  %1$s

[ctx: Label for the event single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
pl: Pokaż numer telefonu na %1$s

[ctx: Label for the organizer single email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
pl: Pokaż email na  %1$s

[ctx: Label for the organizer single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
pl: Pokaż numer telefonu na %1$s

en: Labels
pl: Etykiety

en: Last
pl: Ostatni

en: Latitude
pl: Szerokość

en: Link Color
pl: Kolor Linka

en: Link Typography
pl: Typografia linku

en: Links
pl: Linki

en: List
pl: Lista

en: List ender
pl: Koniec listy

en: Loading...
pl: Ładowanie...

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Longitude
pl: Długość

[ctx: Lowercase plural name of the Series post type]
en: series
pl: serie

[ctx: Lowercase singular name of the Series post type]
en: series
pl: serie

en: Map
pl: Mapa

en: Map view search distance limit
pl: Ograniczenie odległości w szukaniu na mapie

en: March
pl: Marzec

en: Match all
pl: Dopasuj wszystkie

en: Match any
pl: Dopasuj którykolwiek

en: Max Width
pl: Maksymalna szerokość

en: May
pl: Maj

[ctx: Message to display for inline shortcodes when the event is private.]
en: %1$sYou must log in to access this content.%2$s
pl: %1$sMusisz się zalogować, żeby mieć dostęp do tej zawartości.%2$s

en: Miles
pl: Mil

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Month
pl: Miesiąc

en: Month Separator
pl: Separator miesięcy

en: Monthly
pl: Co miesiąc

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pl: Comiesięczne, powtarzające się wydarzenia, nie mogą mieć kreski, jako daty wystąpienia.

en: Months
pl: Miesięcy

en: Move all events in this series to the Trash
pl: Przenieś wszystkie wydarzenia z tej serii do śmietnika

en: Name
pl: Nazwa

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Navigation Arrows Color
pl: Kolor strzałek nawigacyjnych

en: Near
pl: Blisko

en: New %1$s %2$s Name
pl: Nowy %1$s %2$s

en: New %s
pl: Nowy %s

en: Next
pl: Następne

en: Next %1$s
pl: Następne %1$s

en: Next Event
pl: Następne wydarzenie

en: Next day
pl: Następny dzień

en: Next month
pl: Następny miesiąc

en: Next week
pl: Przyszły tydzień

en: No
pl: Nie

en: No %s found
pl: Nie zaleziono %s

en: No %s found in Trash
pl: Nie znaleziono %s w koszu

en: No Default
pl: Brak Domyślnych

en: No default set
pl: Brak domyślnych ustawień

en: No events are associated with this Series yet.
pl: Nie ma jeszcze wydarzeń powiązanych z tą serią.

en: No events available to attach to a series.
pl: Brak dostępnych wydarzeń, które można by dołączyć do serii.

en: No results were found for this week. %1$s
pl: W tym tygodniu nie znaleziono żadnych wyników. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
pl: Brak wyników dla tego tygodnia. Spróbuj przeszukać następny tydzień.

en: No saved organizers yet.
pl: Brak zapisanych organizatorów.

en: No saved venues yet.
pl: Brak zapisanych miejsc.

en: None
pl: Brak

en: Not
pl: Nie

en: Notes On Event View Styling
pl: Uwagi na temat stylizacji widoku zdarzenia

en: Nov
pl: Lis

en: November
pl: Listopad

en: Number of events to show per day:
pl: Liczba wydarzeń do wyświetlenia w ciągu dnia

en: Number of events to show:
pl: Ilość wydarzeń do pokazania:

en: Object Fit
pl: Dopasuj obiekt

en: Oct
pl: Paź

en: October
pl: Październik

en: Ok
pl: ok

en: On
pl: Włącz

en: On and After
pl: W i po

en: On and Before
pl: W i przed

en: Once
pl: Raz

en: Opacity
pl: Przeźroczystość

en: Options (one per line)
pl: Opcje (jedna na wiersz)

en: Organizer
pl: Organizator

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
pl: Organizator zaplanowany na: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Podejrzyj organizatora</a>

en: Other
pl: Inny

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
pl: W przeciwnym razie, jeśli czujesz się na siłach, możesz zacząć od menu Wydarzeń i dodaj swoje pierwsze wydarzenie.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
pl: Naszym celem numer jeden jest pomóc Ci osiągnąć sukces, i do jakiego stopnia możliwe, pomożemy rozwiązać problemy i poprowadzi dostosowań lub poprawek. O ile nie będziemy budować witryny dla Ciebie, i nie możemy zagwarantować, że będziemy w stanie Ci 100% zintegrowane z każdym tematem lub plugin tam, zrobimy wszystko, aby punkt, który w dobrym kierunku i aby ci - i klient, jak to często ważniejsze sprawy - zadowolony.

en: Parent %1$s %2$s
pl: Nadrzędna %1$s %2$s

en: Parent %1$s %2$s:
pl: Nadrzędna %1$s %2$s

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
pl: (zobacz wszystkie)

en: Pending
pl: Oczekujące

en: Phone
pl: Telefon

en: Phone Color
pl: Kolor numeru telefonu

en: Phone Typography
pl: Typografia numeru telefonu

en: Phone number
pl: Numer telefonu

en: Photo View
pl: Widok zdjęcia

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
pl: [dzień]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
pl: [miesiąc]

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pl: kategorie

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pl: kategorie

[ctx: Plural name of the Series post type]
en: Series
pl: Serie

en: Popup Date Switch Typography
pl: Typografia przełącznika daty w popupie

en: Popup Date Typography
pl: Typografia daty w popupie

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Prev
pl: Poprzednie

en: Preview Series
pl: Podgląd serii

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Previous %1$s
pl: Poprzednie %1$s

en: Previous month
pl: Poprzedni miesiąc

en: Previous week
pl: Ubiegły tydzień

en: Previous/Next Events
pl: Poprzednie/następne wydarzenia

en: Price
pl: Cena

en: Recurrence Count
pl: Ilość powtórzeń

en: Recurrence Description:
pl: Tekst Powtórzenia:

en: Recurrence End Date
pl: Data końca powtórzenia

en: Recurring
pl: Powtarzające się

en: Recurring %s
pl: Powtarzające się %s

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
pl: Dane powtórzeń dla wydarzenia są w dalszym ciągu generowane. Nie przejmuj się, możesz bezpiecznie przejść do innej strony &ndash; proces pracuje w tle.

en: Recurring event instances
pl: Instancje wydarzenia powtarzającego się

en: Recurring events will be created this far in advance
pl: Potwórzenia wydarzenia będą stworzone do tego momentu z góry

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
pl: Powtarzalne

en: Related %s
pl: Powiązane %s

en: Related Events
pl: Powiązane wydarzenia

en: Related Events Settings
pl: Ustawienia powiązanych wydarzeń

en: Remove
pl: Usuń

en: Repeat This Event
pl: Powtórz to wydarzenie

en: Restore Series
pl: Przywróć serię

en: Restore all events in this series from the Trash
pl: Przywraca wszystkie wydarzenia tej serii z kosza

en: Saturday
pl: Sobota

en: Schedule multiple events
pl: Zaplanuj wiele wydarzeń

en: Search
pl: Szukaj

en: Search %1$s %2$s
pl: Szukaj %1$s %2$s

en: Search %s
pl: Szukaj %s

en: Search events
pl: Szukaj wydarzeń

en: Select a State
pl: Wybierz Stan

en: Select date.
pl: Wybierz datę

en: Sep
pl: Wrz

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
pl: i

en: September
pl: Wrzesień

en: Series
pl: Serie

en: Series options
pl: Opcje serii

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
pl: Serie wydarzeń

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
pl: Serie wydarzeń:

en: Series:
pl: Serie:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
pl: Ustaw odległość, dla poszukiwanej lokalizacji (znaleźć wydarzenia w odległości x od wyszukiwanej lokalizacji).

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Show
pl: Pokaż

en: Show Details
pl: Pokaż szczegóły

en: Show Series title on event pages and calendar views
pl: Pokaż tytuł serii na stronach wydarzeń i w widokach kalendarza

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
pl: Pokaż inne wydarzenia z tymi samymi kategoriami wydarzeń i/lub tagami.

en: Show seconds?
pl: Pokazać sekundy?

en: Single Event
pl: Pojedyncze wydarzenie

en: Single Exception
pl: Pojedyńczy wyjątek

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
pl: Kategoria

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pl: kategoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
pl: Kategoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pl: kategoria

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
pl: Serie

en: Sold out
pl: Wyprzedane

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
pl: Podziel serię na dwie w tym miejscu, tworząc nową serię z tych i następnych wydarzeń

en: Start Date
pl: Data rozpoczęcia

en: State (US) Or Province (Int)
pl: Stan (US) lub prowincja (Int)

en: Street
pl: Ulica

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Support
pl: Wsparcie

en: Tag Exclusion
pl: Tag wykluczenia

en: Tags
pl: Tagi

en: Text
pl: Tekst

en: Text Area
pl: Obszar tekstowy

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
pl: Tydzień %s

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
pl: minut

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
pl: sekund

[ctx: The acknowledgment button text.]
en: Okay
pl: ok

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
pl: organizator

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
pl: miejsce

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
pl: organizator

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
pl: miejsce

[ctx: The days duration label]
en: days
pl: dni

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
pl: Kliknij aby wybrać aktualny tydzień

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
pl: Ten tydzień

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
pl: Kalendarz wydarzeń

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
pl: Wyświetl listę nadchodzących wydarzeń w określonym miejscu.

[ctx: The hours duration label]
en: hours
pl: godzin

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
pl: Pokaż:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
pl: Wydarzenie

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
pl: Tytuł:

[ctx: The label for the layout field of the Week Widget.]
en: Layout:
pl: Układ:

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
pl: Miasto

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
pl: Cena

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
pl: Kraj

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
pl: Organizator

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
pl: Telefon

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
pl: Stan (USA) Lub Województwo

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
pl: Ulica

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
pl: Miejsce

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
pl: Dodaj filtr:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
pl: Ukryj ten widżet jeśli nie ma nadchodzących wydarzeń.

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
pl: Tytuł

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
pl: Tytuł:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
pl: Odliczanie do:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
pl: Miejsce:

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
pl: Utwórz albo znajdź serie

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
pl: Wybierz miejsce.

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
pl: Jest to pojedyncze zdarzenie. Aby zmienić reguły powtarzania, przejdź do %1$s.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
pl: Liczba zdarzeń wyświetlanych na stronie w widoku listy, mapy, zdjęcia i podsumowania.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
pl: lata

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
pl: rok

[ctx: The text for the horizontal layout option.]
en: Horizontal
pl: Poziomo

[ctx: The text for the vertical layout option.]
en: Vertical
pl: Pionowo

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
pl: Mapa

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
pl: Zdjęcie

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
pl: Podsumowanie

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
pl: Miejsce

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
pl: Tydzień

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
pl: Seria wydarzeń:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
pl: Filtry:

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
pl: Zamknij

en: This %1$s
pl: Ten %1$s

en: This and following %1$s
pl: Ten i następne %1$s

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
pl: W tym bloku wyświetlane są powiązane zdarzenia na podstawie wybranych tagów i kategorii. Dodaj tagi i kategorie, aby wyświetlić powiązane zdarzenia i upewnij się, że masz więcej wydarzeń dla tych tagów i kategorii.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
pl: Ta niestandardowa reguła powtarzania została utworzona w innym systemie kalendarza
    
    i nie można ich edytować. Wybierz inną opcję, aby utworzyć nową regułę.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
pl: Ta niestandardowa reguła powtarzania została utworzona w innym systemie kalendarza i nie można jej edytować. Wybierz inną opcję, aby utworzyć nową regułę.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
pl: Jest to pojedyncze zdarzenie. Aby zmienić reguły powtarzania, przejdź do %1$s.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
pl: To ustawienie dotyczy wszystkich obiektów dodanych do wydarzenia.

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Time
pl: Czas

en: Time Separator
pl: Separator czasu

en: Times:
pl: Czasy:

en: Title
pl: Tytuł

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Today Button
pl: Button Dzisiaj

en: Trash Recurring %1$s
pl: Kosz cyklicznie %1$s

en: Trash Series
pl: Usuń serię

en: Trashed
pl: Skasowane

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Type:
pl: Typ:

en: Type: %s %s
pl: Wpisz: %s %s

en: Typography
pl: Typografia

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
pl: Nie mogę procesować dalej danych powtarzających się wydarzeń. Proszę przeładuj stronę, aby kontynuować.

en: Upcoming
pl: Nadchodzące

en: Update %1$s %2$s
pl: Aktualizuj %1$s %2$s

en: Update this Series to add the selected events:
pl: Zaktualizuj tę serię, aby dodać wybrane wydarzenia:

en: Use a custom list of countries
pl: Użyj własnej listy krajów

en: Use date:
pl: Użyj daty:

en: Use latitude + longitude
pl: Użyj szerokość + wysokość

en: Use pattern:
pl: Użyj wzoru:

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
pl: dzień

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
pl: dni

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
pl: miesiąc

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
pl: miesiące

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
pl: tydzień

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
pl: tygodnie

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
pl: rok

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
pl: lata

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
pl: piąty  %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
pl: pierwszy %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
pl: czwarty %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
pl: ostatni %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
pl: drugi %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
pl: trzeci %1$s

en: Venue
pl: Miejsce

en: Venue Details
pl: Szczegółowe miejsce

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
pl: +%d więcej

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
pl: Miejsce zaplanowane na: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Podejrzyj miejsce</a>

en: Venue:
pl: Miejsce:

en: Vertical Layout
pl: Układ Pionowy

en: Video Embed
pl: Osadzone video

en: View
pl: Podgląd

en: View %s
pl: Zobacz %s

en: View All Add-Ons
pl: Pokaż wszystkie dodatki

en: View More
pl: Zobacz więcej

en: View Options
pl: Zobacz opcje

en: View Selector
pl: Zobacz selektor

en: View Series
pl: Zobacz serie

en: Watch Button
pl: Zobacz

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
pl: Rekomendowane proporcje zdjęć to 16:9.

en: Website
pl: Strona internetowa

en: Wednesday
pl: Środa

en: Week
pl: Tydzień

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Weeks
pl: Tygodni

en: Width
pl: Szerokość

en: Year
pl: Rok

en: Yearly
pl: Co rok

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pl: Coroczne, powtarzające się wydarzenia, nie mogą mieć kreski, jako daty wystąpienia.

en: Years
pl: Lat

en: Yes
pl: Tak

en: You are currently editing all events in a recurring series.
pl: Aktualnie edytujesz wszystkie wydarzenia z tej serii.

en: You must select a recurrence end date
pl: Musisz wybrać datę końca powtórzeń,

en: a different day:
pl: Inny dzień:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
pl: Wszystkie pola zostały zaktualizowane!

en: all day
pl: wszystkie dni

en: and
pl: i

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
pl: miesięczny (niestandardowy)

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
pl: tygodniowy (niestandardowy)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
pl: roczny (niestandardowy)

en: daily
pl: dziennie

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
pl: codziennie

en: day
pl: dzień

en: days
pl: dni

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
pl: błędna data

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
pl: Anulowanie

[ctx: dialog confirm button text]
en: OK
pl: ok

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
pl: Te zmiany dotyczą tego wydarzenia i następnych %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
pl: Wszystkie %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
pl: To i następne %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
pl: Edytuj cyklicznie $s

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
pl: Kosz cyklicznie $s

en: event
pl: wydarzenie

en: events
pl: wydarzenia

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
pl: Wyróżnione %s

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
pl: dzień 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
pl: dzień 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
pl: dzień 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
pl: dzień 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
pl: dzień 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
pl: dzień 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
pl: dzień 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
pl: dzień 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
pl: dzień 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
pl: dzień 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
pl: dzień 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
pl: dzień 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
pl: dzień 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
pl: dzień 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
pl: dzień 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
pl: dzień 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
pl: dzień 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
pl: dzień 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
pl: dzień 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
pl: dzień 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
pl: dzień 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
pl: dzień 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
pl: dzień 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
pl: dzień 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
pl: dzień 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
pl: dzień 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
pl: dzień 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
pl: dzień 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
pl: dzień 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
pl: dzień 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
pl: dzień 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
pl: piąty piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
pl: piąty poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
pl: piąta sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
pl: piąta niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
pl: piąty czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
pl: piąty wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
pl: piąta środa

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
pl: pierwszy piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
pl: pierwszy poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
pl: pierwsza sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
pl: pierwsza niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
pl: pierwszy czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
pl: pierwszy wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
pl: pierwsza środa

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
pl: czwarty piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
pl: czwarty poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
pl: czwarta sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
pl: czwarta niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
pl: czwarty czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
pl: czwarty wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
pl: czwarta środa

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
pl: ostatni piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
pl: ostatni poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
pl: ostatnia sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
pl: ostatnia Niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
pl: ostatni czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
pl: ostatni wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
pl: ostatnia środa

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
pl: ostatni dzień

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
pl: drugi piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
pl: drugi poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
pl: druga sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
pl: druga niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
pl: drugi czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
pl: drugi wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
pl: druga środa

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
pl: trzeci piątek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
pl: trzeci poniedziałek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
pl: trzecia sobota

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
pl: trzecia niedziela

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
pl: trzeci czwartek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
pl: trzeci wtorek

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
pl: trzecia środa

en: last
pl: ostatnie

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
pl: i

en: map
pl: mapa

en: month
pl: miesiąc

en: monthly
pl: miesięcznie

en: monthly (custom)
pl: miesięczne (niestandardowe)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
pl: miesięcznie

en: months
pl: miesiące

en: next day
pl: Następny dzień

en: once
pl: jednorazowe

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
pl: jednorazowo

en: photo
pl: zdjęcie

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
pl: dzień

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
pl: Nie

en: remove
pl: usuń

en: same day
pl: Tego samego dnia

en: see all
pl: zobacz wszystkie

en: starting %s
pl: początek %s

en: summary
pl: podsumowanie

en: the 10th day of the month
pl: 10ty dzień miesiąca

en: the 11th day of the month
pl: 11ty dzień miesiąca

en: the 12th day of the month
pl: 12ty dzień miesiąca

en: the 13th day of the month
pl: 13ty dzień miesiąca

en: the 14th day of the month
pl: 14ty dzień miesiąca

en: the 15th day of the month
pl: 15ty dzień miesiąca

en: the 16th day of the month
pl: 16ty dzień miesiąca

en: the 17th day of the month
pl: 17ty dzień miesiąca

en: the 18th day of the month
pl: 18ty dzień miesiąca

en: the 19th day of the month
pl: 19ty dzień miesiąca

en: the 1st day of the month
pl: 1szy dzień miesiąca

en: the 20th day of the month
pl: 20ty dzień miesiąca

en: the 21st day of the month
pl: 21szy dzień miesiąca

en: the 22nd day of the month
pl: 22gi dzień miesiąca

en: the 23rd day of the month
pl: 23ci dzień miesiąca

en: the 24th day of the month
pl: 24ty dzień miesiąca

en: the 25th day of the month
pl: 25ty dzień miesiąca

en: the 26th day of the month
pl: 26ty dzień miesiąca

en: the 27th day of the month
pl: 27my dzień miesiąca

en: the 28th day of the month
pl: 28my dzień miesiąca

en: the 29th day of the month
pl: 29ty dzień miesiąca

en: the 2nd day of the month
pl: 2gi dzień miesiąca

en: the 30th day of the month
pl: 30ty dzień miesiąca

en: the 31st day of the month
pl: 31ty dzień miesiąca

en: the 3rd day of the month
pl: 3ci dzień miesiąca

en: the 4th day of the month
pl: 4ty dzień miesiąca

en: the 5th day of the month
pl: 5ty dzień miesiąca

en: the 6th day of the month
pl: 6ty dzień miesiąca

en: the 7th day of the month
pl: 7my dzień miesiąca

en: the 8th day of the month
pl: 8my dzień miesiąca

en: the 9th day of the month
pl: 9ty dzień miesiąca

en: the same day:
pl: Ten sam dzień:

en: week
pl: tydzień

en: weekly
pl: tygodniowo

en: weekly (custom)
pl: tygodniowe (niestandardowe)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
pl: tygodniowo

en: weeks
pl: tygodnie

en: year
pl: rok

en: yearly
pl: roczne

en: yearly (custom)
pl: rocznie (niestandardowe)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
pl: rocznie
